į pradžią turinys susisiekite  
 lt  |  en 
Pilietinio ir tautinio vaikų švietimo programa » Programos eiga

 

Programos “Prikelkime senolių patirtį iš krašto praeities” baigiamasis renginys Rokiškio rajone

 

Rokiškio jaunimo centras kartu su partneriais  darželiu – mokykla “Ąžuoliukas”, Panemunėlio ir Kriaunų pagrindinėmis mokyklomis bei Senamiesčio progimnazija baigė pilietinio ir tautinio neformaliojo vaikų švietimo programos “Prikelkime senolių patirtį iš krašto praeities” veiklas.

Gegužės 9 d. Rokiškio kultūros centro mažojoje salėje vyko baigiamasis renginys. Kiekviena  mokykla paruošė pagamintų darbų, nuotraukų parodėles bei prisistatymus. Renginio dalyvius sveikino Švietimo skyriaus vedėjas Aurimas Laužadis. Kalbėjo svečiai – muziejininkai Romualdas Kaminskas, Algimanta Raugienė, vaikų grupių vadovai. Renginio dalyvius sveikino darželio – mokyklos “Ąžuoliukas” vaikai, vadovaujami mokytojos Editos Lapėnienės. Mažieji  programos dalyviai – pradinukai iš Panemunėlio pagrindinės mokyklos nuoširdžiai pasakojo apie nuveiktus darbus, išvykas, susitikimus su audėjais, keramikais bei medžio drožėjais. Senamiesčio progimnazijos mokytoja Rasa Kvedarienė  pasidžiaugė, kad dalyvaudami projekte  vaikai susipažino su  tautodailininkais, lankėsi muziejuose, dalyvavo edukacinėse programose. Šios mokyklos 3 klasės mokinys Vilius Zamuiskas  aukštaitiška tarme papasakojo  nuotaikingą pasaką.

Po  vaikų grupių prisistatymų vyko vakaronė. Vaikai šoko ir žaidė žaidimus kartu su Rokiškio kultūros centro folkloro ansamblio “Saulala” kolektyvu.

 

 


 

    Rokiškio jaunimo centro mokiniai įdomiai ir turiningai pradėjo pavasario atostogas. Balandžio 3 dieną aplankėme Etnokosmologijos ir Vytauto Valiušio keramikos muziejus. Etnokosmologijos muziejus pakerėjo savo kosmoso paslaptimis, žmogaus ir žmonijos ryšiais su kosminiu pasauliu. Gidas papasakojo apie senuosius etninius ryšius, įvairius kalendorius, mūsų civilizacijos ateities galimybes... Pakilus į  32 m aukštyje esančią apžvalgos aikštelę, užbūrė įspūdingi vaizdai - šeši ežerai, Labanoro girios panorama...

    Po kosmoso paslapčių nusileidome ant žemės. Užsukome į V.Valiušio keramikos muziejų. Čia buvome apstulbinti 700 senosios ir naujosios keramikos pavyzdžiais - puodai, puodeliai, ąsočiai, palivonai, dubenėliai, žvakidės... o kur dar visokie buities reikmenys... Susipažinome su molio paruošimu, keramikos žiedimo, lipdymo būdais, džiovinimu, puošyba, glazūravimu ir degimu.

 


 

     Rokiškio jaunimo centro mokiniai labai atsakingai rengėsi sutikti gražiausias pavasario šventes – Šventas Velykas. Vaikai susipažino su šių švenčių papročiais ir tradicijomis, mokėsi įvairių kiaušinių marginimo būdų. Be tradicinio kiaušinių dažymo, mokiniai puošė kiaušinius spalvotu popieriumi, siūlais, karoliukais, apnėrė vąšeliu, siuvinėjo spalvotais siūlais. Velykų stalo papuošimui gamino viščiukus, pynė iš vytelių mažus krepšelius margučiams. Buvo organizuota Atvelykio šventė. Vaikai surengė savo darbų parodą.


 

      Vasario ir kovo mėnesiais Senamiesčio progimnazijos mokiniai susipažino su senaisiais lietuvių amatais – mokėsi pinti iš vytelių, lipdyti iš molio. Kiekvienas pats nusilipdė sau švilpynę, gražiai nuspalvino. Paminėjo ir valstybines šventes – Vasario 16-tąją – Lietuvos valstybės atkūrimo dieną, Kovo 11-tąją – Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną. Kovo 16-tąją, Knygnešio dieną, prisiminė  knygnešių laikus, jų didelį darbą, saugant gimtąją kalbą, vienijant tautą.
   Įdomu buvo susipažinti su Užgavėnių papročiais ir tradicijomis, dalyvauti Užgavėnių šventėje. Su dideliu noru vaikai gamino darbelius ir  ruošėsi Kaziuko mugei. Paminėjo ir kalendorines pavasario šventes, rengė lietuvių liaudies tautosakos ir žaidimų popietes.

 

 

   


 

     Vasario mėnesį Rokiškio jaunimo centro mokiniai gamino Užgavėnių kaukes. Kaukių gamybą pradėjo nuo maketo - ant 3 lt. stiklainio, plastilino pagalba buvo sumodeliuota kaukės veido forma. Toliau ant maketo buvo klijuojamas popierius išmirkytas klijuose. Popieriaus sluoksnių buvo apie 10. Išdžiuvusias kaukes beliko nuspalvinti ir dekoruoti. Buvo labai įdomu. Vaikai pasigamino ir baisių, ir  juokingų kaukių. Beliko sulaukti Užgavėnių šventės.

   Vasario mėnesį Rokiškio jaunimo centro mokiniai organizavo susitikimą su savo kraštiete, dabar gyvenančia ir dirbančia Kaune, profesionalia pynėja Dalia Gulbiniene. Pynėja papasakojo apie savo darbą, atsakė į mokinių pateiktus klausimus. Gulbinienė pasidalino savo patirtimi ir smulkiomis pynėjų paslaptimis.

 


Užgavėnių monai

     UŽGAVĖNĖS - sena tradicinė ne tik lietuvių, bet ir daugumos Europos šalių gyventojų šventė. Ji švenčiama likus 46 dienoms, t.y. 7 savaitėms iki Velykų. Vasario 21d. jaunimo centro mokiniai varė žiemą iš kiemo. Lašininis (Mindaugas Dūkštas) buvo storas ir persivalgęs. Kanapinis (Deividas Trumpa) – liesas, apdriskęs, bet labai stiprus. Gaspadorius  (Violeta Kazlauskienė) iškvietė juodu į dvikovą. Kova buvo labai arši. Lašininis su Kanapiniu pasitelkę būrį savo užtarėjų traukė virvę, mušėsi maišais, voliojosi sniege, ginčijosi. Šeimininkės susirinkusiems  ant laužo kepė blynus. Užgavėnių persirengėliai  mynė mįsles, spėjo ateitį, smagiai šoko šokį „Gransveras“ , valgė blynus su riebiu dažiniu ir uogiene. Pagąsdinę žiemą sotūs dalyviai sudegino šių metų Gavėną.




   Mokymai "Lietuvių liaudies žaidimai ir rateliai"

   Vasario 15 dieną folkloro ansamblio „Saulala" vadovė Dalia Deksnienė su kolektyvu supažindino jaunimą su kalendorinėmis šventėmis, aukštaitiškais lietuvių rūbais, mokė lietuvių liaudies šokių, žaidimų ir ratelių.




  Senamiesčio progimnazijos moksleiviai gražiai paminėjo Sausio 13-ąją - Laisvės gynėjų dieną. Žiūrėjome filmukus apie tų dienų įvykius, uždegėme žvakutes žuvusiems už Lietuvos laisvę. Įdomi buvo praktinė veikla. Vaikai mokėsi velti iš vilnos. Jiems tai labai patiko. Aplankėme ir tautodailininką Igorį Kovalevskį. Salų dvaro rūmuose beveik aštuoniolika metų patalpas nuomojantis dailininkas didžiulius molio gabalus paverčia įspūdingais vazonais, ąsočiais, troškintuvais ir kitais buityje naudojamais daiktais. Jis parodė savo dirbtuvėlę, kur gimsta nuostabūs keramikos dirbiniai, supažindino su jų gaminimo technika. Aplankėme ir senąjį Salų dvarą.

 



    Mūsų grupė dalyvavo Bajoruose organizuojamoje šventėje „Šviesos šventė žiemos tamsoje", kurios metu buvo puošiama Kalėdinė eglutė ir apdovanojami rajone, vykusio „Pelėdos" konkurso nugalėtojai. Tarp laimėtojų buvo ir mūsų projekto dalyvė G. Kmieliauskaitė,o gruodžio 11 d. Koncertą surengė bajorų ir iš kaimyninių rajonų pakviesti atlikėjai.




   Gruodžio mėnuo Senamiesčio pagrindinės mokyklos vaikams buvo pilnas artėjančių didžiųjų metų švenčių laukimo, susipažinimo su Advento laikotarpiu, Kūčių, Kalėdų papročiais ir tradicijomis.
   Gražią Advento popietę vaikai praleidome kartu su Juozo-TumoVaižganto moksleiviais, susipažino su Advento laikotarpio užsiėmimais. Nuostabius karpinius pristatė ir pamokė vaikus karpyti tautodailininkė Gita Kolosovienė. Vaikai patys karpė puošmenas Kalėdinei eglutei, gamino žaisliukus.
   Sužavėjo ir susitikimas su tautodailininku Povilu Siniausku. Vaikai apžiūrėjo jo darbų kolekciją, susipažino su pynimu iš vytelių.
  Rokiškio krašto muziejuje vaikai dalyvavo edukacinėje programoje „Kalėdų rytą prakartėlėj kūdikėlis gimė...". Apžiūrėję prakartėles, išklausę pasakojimo apie Jėzaus gimimą, vaikai patys mėgino išdrožti angeliuką.

 




    Sausio mėn. Panemunėlio pagrindinės mokyklos 3-4 kl. mokiniai  dalyvavo edukacinėje pamokoje „Medžio paslaptys", kuri vyko Rokiškio krašto muziejuje. Mokiniai ne tik klausėsi pasakojimo apie medžius, jų savybes, bet ir patys išmoko atskirti medieną, daug naujo sužinojo apie medžius. Įdomiausia buvo susipažinti su medžio apdirbimo įrankiais, patiems juos išbandyti. Mokiniai labai džiaugėsi savo pačių išdrožinėtais darbeliais. Grįžę į mokyklą, kūrybinių valandėlių metu, toliau mokėmės drožinėti, kūrėme darbelius iš medžio tošies. Vėliau šią veiklą pakeitė vilnos vėlimas. Mergaitės pasigamino puikių darbelių iš veltos vilnos. Savo darbelius mokiniai dovanojo seneliams.



    Panemunėlio pagrindinės mokyklos mokiniai per žiemos atostogas aplankė Salas. Kelionės tikslas-  senasis Salų dvaras ir žinomas mūsų rajono puodžius Igoris Kovalevskis. Nors jis pats buvo išvykęs, mums apie įmonės darbą pasakojo darbuotoja Sandra. Ji mus supažindino kaip gimsta keramikos dirbiniai. Dekoruotoja Inga pasakojo, kaip puošiami keraminiai dirbiniai.



     Sausio mėnesį jaunimo centro mokiniai džiaugėsi turininga išvyka į Zarasų rajono Šlyninkos vandens malūną. Jos metu išgirdo pasakojimą apie duonos kelią -  nuo grūdo pasėjimo iki duonos patiekimo ant stalo. Kol duona kepė , susipažino su malūnininko darbu,  išgirdo ne vieną pasakojimą apie malūno velniukus ir jų išdaigas... Šį mėnesį mokiniai studijavo Lietuvos etnografinius regionus, ieškojo jų panašumų ir skirtumų, domėjosi jų tradicijomis. Taip pat daug dirbo praktiškai - iš vytelių pynė įvairius suvenyrus : krepšelius, dubenėlius, siūlines, dėžutes...


    Gruodžio mėnesį  jaunimo centro mokiniai turiningai leido laisvalaikį. Jo metu ruošėsi gražiausioms metų šventėm  - KALĖDOMS. Prieš kūčių vakarienę prisiminė tradicinius valgius ir burtus, Kalėdų eglutei pynė žaisliukus, aplankė Rokiškio miesto Kalėdų eglutę, šv. Mato bažnyčios prakartėlę. Rokiškio krašto muziejuje apžiūrėjo parodą skirtą Kalėdoms bei prakartėlių ekspoziciją.



    Artėjant gražiausioms žiemos šventėms jaunimas nutarė susipažinti su Kūčių ir Kalėdų papročiais, tradicijomis, valgiais. Gruodžio 13 d. susirinkome prie bendro Kūčių stalo, kuris buvo papuoštas šventiniais patiekalais. Pagal tradicijas jų buvo dvylika. Paragavę valgių susipažinome su burtais, žaidėme žaidimus. Merginoms labai patiko burtai - žaidimas su batais. Metami batai į duris ir žiūrima ar šiais metais ištekėsi ar ne, ar išvyksi iš namų ar ne.




    Gruodžio mėnesį Rokiškio jaunimo centro mokinių grupė dalyvavo edukacinėje programoje „Aukštaitiški Kūčių valgiai ir papročiai"   Rokiškio krašto muziejuje. Vaikai sužinojo apie Kūčių papročius, tradicinio aukštaitiško stalo paruošimą, Kūčių vakaro etiketą, simboliką, ateities spėjimus, būrimus. Programos dalyviai ragavo aguonpienį su kūčiukais, avižinį ir spanguolinį kisielių, kviečius, duoną su medumi, lazdyno riešutus ir obuolius, minė mįsles, prisiminė gerus darbus, linkėjo vieni kitiems  puikių švenčių.
   Gruodžio 8 d. aplankytos Rokiškio tautodailininkų parodos Rokiškio krašto muziejuje. Vaikai susidomėję apžiūrėjo audėjos, medžio drožėjos, tapytojos  iš Utenos rajono Anelės Araminienės darbus.




Edukacinė programa „Medžio paslaptys"

             Viena iš  įdomesnių lapkričio mėnesio veiklų Rokiškio jaunimo centro dalyviams buvo edukacinė programa „Medžio paslaptys" Rokiškio krašto muziejuje. Vadovas Romualdas supažindino su medžių išvaizda, savybėmis.  Keletas įdomybių: sužinojome, kad pamerktas vandenyje medis praranda gyvybę, išnyksta medžio syvai, kirsti jį reikia žiemą. Ąžuolas - Dievams pašvęstas medis, iš jo gaminami baldai, labai tvirtas medis,  uosis-vėliausiai sužaliuoja, beržas-labiausiai tinka vaikų žaislams gaminti, netinka stovėjimui lauke, eglė-moteriškas medis. Pušis-tai medis, kuris panaudojamas visas, net  iš pumpurų gaminamas terpentinas. Iš kriaušės daromi pučiamieji instrumentai, iš klevo -styginiai instrumentai, žaislai, nes šie medžiai pasiduoda kruopštiems darbams. Kadagys - vienintelis medis, kuris nepasikeitęs per daugelį metų. Jis išskiria kvapą, kuris naikina bakterijas. Karo metu kadagyne buvo gydomi žmonės. Maumedžiai - patys aukščiausi medžiai, žiemą numeta spyglius. Vadovas pabrėžė, kad medžiai, kurie užauga virš 40 metrų yra tik spygliuočiai, lapuočių tokių nebūna.  Aukščiausias medis - eukaliptas. Jis yra sekvojos varžovas.  Po tokios įdomios įžangos išbandėme medžio tvirtumą, susipažinome su medžio apdirbimo įrankiais, patys  išsidrožėme suvenyrą - klevo lapą.




   Senamiesčio mokyklos vaikai lapkričio mėn. aplankė tautodailininką Vilhelmą Pukėną. Jis kartu su žmona Emilija vaikams parodė, kaip vejami siūlai, audžiamos tautiškos juostos, supažindino su lietuviškais juostų raštais. Vaikai patys galėjo pamėginti austi staklėmis.
   Rokiškio krašto muziejuje vaikai dalyvavo edukacinėje programoje "Aukštaitiškų pintinių juostų pynimas". Čia vaikai susipažino kaip juostos pinamos, kokios senovinių juostų spalvos, simbolika, kaip jos pritaikomos kasdieniniame gyvenime. Kiekvienas išmoko ir nusipynė sau juostelę.
   Rengėme smagias mįslių, žaidimų popietes, piešėme ir rinkome fotografijas parodai "Mano gimtasis kraštas".

 




   Mokytoja Rima Vanagienė pasakoja:
Lapkričio mėnesį  vaikai gamino žibintus ir ruošėsi gerumo akcijai bei Šv.Martyno-paskutinei rudens dienai paminėti. Šventė vyko  Rokiškio dvaro kiemelyje. Susirinkę vaikai atsinešė savo pagamintus žibintus, prie laužo žaidė lietuvių liaudies žaidimus atsiminė papročius. Kartu su mokytojais ir tėveliais įžiebė gerumo simbolius ir su jais keliavo nuo dvaro į Rokiškio miestelį, nešdami juos į savuosius namus.

   Rusnės ir Lino mama Dalia pasakoja:
Mane labai sužavėjo ,,Gerumo žibintų" akcija. Džiugu, kad vaikai nebuvo pasyvūs stebėtojai, bet patys įtraukti į veiklą. O svarbiausia, jog tikėjo, kad patys ir jų liepsnelės šią dieną skleidžia gėrį visiems aplinkui. Dukra šią ugnį saugojo ir nešė iki manęs, rodė artimiesiems ir draugams, o po to padėjo balkone, kad jos žodžiais tariant ,,gerumo trupinys tektų visiems praeiviams".




   Darželyje -  mokykloje „Ąžuoliukas" mokytoja Edita Lapienienė organizavo rytmetį ,,Anapilis-vėlių šalelė". Ji priminė vaikams apie Rokiškio senosiose kapinėse palaidotus savanorius.  Po rytmečio vaikai  vyko į kapines. Čia susitiko su Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos nariu Feliksu Mažeikiu. Susitikimo metu veteranas prisiminė ir papasakojo vaikams to meto istoriją ir išgyvenimus, atsakė į vaikų pateiktus klausimus.
   Vaikai surado apleistus kapelius, juos tvarkė, papuošė ir uždegė atminimo žvakeles.




       Lapkričio mėn. Panemunėlio pagrindinės mokyklos pradinukai lankėsi Rokiškio krašto muziejuje. Programoje „Lino kelias" susipažino su linų apdorojimo etapais ir įrankiais, papročiais, burtais, atliko užduotis. Programa "Mano prosenelių vaikystė" vyko dūminėje pirkioje, tokioje aplinkoje, kokioje gyveno proseneliai (XIX a.). Vaikai girnomis malė grūdus, piestoje grūdo sėmenis. Jie susipažino su siūlu verpimu, drabužių skalbimu, kočiojimu. Susėdę aplink stalą plėšė plunksnas, minė mįsles, minkles, prie dūminės pirkios, žaidė žaidimus. Programoje apie piemenėlių ganiavos papročius "Ed ralio" mokiniai susipažino su Jurginių  papročiais, būrimais, paukščių garsų pamėgdžiojimais, piemenėlių muzikos instrumentais, dainavo daineles, žaidė žaidimus.






     Lapkričio mėnuo Rokiškio jaunimo centro mokiniams buvo įdomus ir turiningas. Prisiminėme senolių praeities amatus ir darbus: juostų pynimą, sodų rišimą, karpinių meną, pynimą iš vytelių, žvakių liejimą bei liaudies dainas... Didelį įspūdį paliko Rokiškio krašto muziejuje edukacinė pamoka  „Žvakių liejimas". Jos metu mokiniai išmoko senoviniu būdu lieti žvakes, pamatė senovinius žibintus, sužinojo ugnies garbinimo papročius, „ kalbino" ugnies globėją Gabiją bei rašė  „laiškus" iš vaško...




    Spalio mėnesį Kriaunų pagrindinės mokyklos vaikų grupė dalyvavo edukacinėje valandėlėje Kriaunų etnografiniame muziejuje, mokėsi senųjų amatų,  dalyvavo ekspedicijoje po Kriaunų apylinkes.




    Spalio mėnesį Senamiesčio pagrindinės mokyklos mokiniai  dalyvavo edukacinėje programoje Rokiškio krašto muziejuje "Aukštaitiški kryžiai ir jų kūrėjai". Vaikai susipažino su aukštaitiškų kryžių atsiradimu, kalvių darbu.
    Mokykloje svečiavosi Kriaunų seniūnijos liaudies šokių kolektyvo narė, darželio-mokyklos "Varpelis" mokytoja Dainora Mineikienė. Ji vaikus supažindino su tautiškais rūbais, liaudiškais šokiais, dainomis. Žiūrėjome skaidres apie Lietuvos kaimą prieš 100 metų.




    Spalio mėn. Panemunėlio pagrindinės mokyklos pradinukai toliau tęsė projekto veiklas. Pasinaudodami gražiais rudeniškais orais, išvykome į Krekenavos regioninį parką. Vaikštinėjome Girinio taku. Lankėmės Upytės Linų muziejuje. Mokiniai susipažino su linų apdirbimo įrankiais, išbandė pirminio linų apdirbimo būdus. Apsilankėme Stumbryne. Pabuvojome Naujamiestyje, kur gėrėjomės šiaudinių figūrų ekspozicija. Patys pabandėme sukurti šiaudinių figūrų. Dalyvavome tradicinėje Kamajų miestelio šventėje „Kuc, kuc Kamajuos" Bendravome su amatininkais, tautodailininkais, apžiūrėjome jų darbus, vaišinomės „baronkomis" bei kitais tradiciniais valgiais. Mokiniai žavėjosi Salų keramikos dirbtuvių gaminiais. Susitarėme, kad atvyksime mokytis žiesti puodų.

 

 
    Spalio mėn. 21 dieną projekto dalyviai dalyvavo ekspedicijoje po Kamajų  kraštą. Kamajuose ekskursijos  gidu buvo  seniūnas Vytautas Vilys. Aplankėme Antano Strazdo paminklą ir kapą, Kamajų bažnyčią bei Aukštakalnio bendruomenę. Aukštakalnio kultūros namuose tautodailininkė Jūra Juknienė mokė koliažo technikos.



         Rokiškio jaunimo centras, dalyvaudamas Pilietinio ir tautinio neformaliojo vaikų švietimo programoje "Prikelkime senolių patirtį iš krašto praeities" daug dėmesio skiria tautodailės tradicijų puoselėjimui,  vaikų kūrybinių sugebėjimų ugdymui.
        Rugsėjo mėnesį 25  mokinių grupė mokėsi velti vilną. Vaikai susipažino su vilnos kilme, apdirbimu, vėlimo būdais, tradicijomis, išmoko naudotis vėlimo adatomis, pasigamino gražių ir nesudėtingų darbelių. 
        Kita mokinių grupė susidomėjo senovės meno šaka - keramika. Vaikai susipažino su molio savybėmis, lipdymo technika, įrankiais, nusilipdė nesudėtingus darbelius. Ši veikla vaikams labai patiko.




       Spalio 20 dieną projekto dalyviai dalyvavo ekspedicijoje po Juodupės seniūniją. Susipažino su audėjos Genovaitės Šimėnėnienės darbais, išbandė senovines audimo stakles, susipažino su raštų kūrimo technologija,  lygino gamyklos ir rankų darbo austus rankšluosčius, juostas, lovatieses, vadinamas kapomis. Vėliau lankėsi tautodalininkės Rasos Čypaitės namuose, apžiūrėjo senovinių daiktų kolekciją. Tautodailininkė papasakojo apie jos pomėgį kurti namuose senovinę aplinką, rodė karpinius, įvairius rankdarbius.  Aplankę tautodailininkes išvykome į Onuškį. Ten aplankėme Onuškio muziejų, kurį įkūrė Elena Blažienė, bažnyčią ir įspūdingo grožio dvarą, po to nuvykome prie Alksnių piliakalnio.




Šių metų spalio mėnesį Rokiškio jaunimo centro mokiniai lankėsi Kavoliškio kaime, klausėsi įdomaus kultūros namų administratorės Danutės Kirstukienės pasakojimo. Vaikai aplankė tautodailininkų ir amatininkų parodą, bendravo su tautodailininkais, aplankė Lenkijos prezidento Bronislavo Komorovskio prosenelio kapą gražiame kalnelyje po senomis pušimis. Visiems labai patiko karšta arbata ir lauke kepami  pagal senovinį receptą blynai, kuriais vaikus vaišino bendruomenės moterys.




  Rokiškio jaunimo centro mokiniai spalio 14 d. vyko į Vytauto Valiušo keramikos muziejų Leliūnuose (Utenos rajonas). Vaikai aplankė ten veikusią tautodailininkų parodą, susipažino su etnografiniais eksponatais, senosios ir naujosios keramikos pavyzdžiais, pažiūrėjo edukacinį filmuką apie  molio apdirbimą, klausėsi  muziejaus įkūrėjo menininko Vytauto Valiušo pasakojimo.




     Panemunėlio pagrindinės mokyklos 3-4 klasių mokiniai aktyviai įsijungė į projekto veiklas. Rugsėjo mėn. apsilankėme  netoli mokyklos esančioje Tunaičių sodyboje-muziejuje. Mokiniai apžiūrėjo ekspozijas, bendravo su sodybos šeimininkais, tvarkė sodybos aplinką. Kita išvyka buvo į Panemunėlio miestelį. Apžiūrėjome šią vasarą pastatytą koplytstulpį, skirtą kunigo-švietėjo Katelės atminimui, bendravome su senaisiais miestelio gyventojais, tvarkėme aplinką. Surengėme kelias kūrybines popietes, kurių metu mokiniai kūrė darbelius iš vytelių, bei kitos gamtinės medžiagos. Darbelius pristatėme rudens šventės „Išradingas ruduo" metu. Šventės metu žaidėme piemenėlių žaidimus.




   
     2011m. spalio 6 dieną  Ukmergės švietimo centras Veprių laisvalaikio užimtumo ir turizmo filiale, organizavo Pilietinio ir tautinio vaikų neformaliojo švietimo (regioninio tapatumo stiprinimo) Programos, įgyvendinamos Rokiškio, Švenčionių ir Ukmergės savivaldybėse 2011-06-01 -2012-05-31 vaikų grupių vadovų mokymus.
     Iš Rokiškio savivaldybės dalyvavo 10 dalyvių. Nijolė Gužienė, VšĮ Rokiškio jaunimo centro direktorė, projekto koordinatorė, pristatė  veiklų, organizuojamų Rokiškio savivaldybėje, modelį. Neformalaus švietimo mokytoja metodininkė Regina Raišienė pristatė edukacinę programą „Lanksti žilvičio šakelė".



    
    Rugsėjo 14 d. Kriaunų pagrindinėje mokykloje vaikai buvo sukviesti į pilietinio ir tautinio neformaliojo vaikų švietimo programos pristatymą, kurį suorganizuoti padėjo mokyklos skautai ir maltiečiai. Projekte dalyvaujantys vaikai susipažino su programos tikslais ir uždaviniais, kartu planavo veiklą, žygius, išvykas,  noriai žaidė, buvo aktyvūs meninėje programoje.



    Rokiškio darželio- mokyklos „Ąžuoliukas"  vaikai  rugsėjo mėnesį dalyvavo edukacinėse valandėlėse, susipažino su senoviniu  ir šiuolaikiniu sūrių gaminimu.
   Kūrybinių studijų metu vaikai kūrė lauko instaliaciją „Rokiškiui - 512".
   Rokiškio miesto šventėje vaikai dalyvavo 200 metrų piešinio piešime, susipažino su senovės amatais, verslo įmonių produkcija ir atliko muzikinę kompoziciją „Mes vaikai".



      Senamiesčio pagrindinės mokyklos  mokiniai susipažino su projektu ir aktyviai įsijungė į veiklas. Vaikai aplankė Rokiškio miesto istorines vietas, dvaro rūmų parką ir etnografinius statinius. Liongino Šepkos skulptūrų parką. Programos dalyviai žaidė senelių žaistus žaidimus, kūrė pano iš rudens gėrybių.




                      Rokiškio jaunimo centrą lankantis jaunimas 2011 metų rugsėjo 30 dieną dalyvavome ekspedicijoje po Obelių kraštą. Jos metu susitikome su Kaimo bendruomenės "Pakriauna" pirmininku Sauliumi Stanišausku ir Antanašės bendruomenės pirmininke Rite Gerniene. Pasiklausėme legendų apie Našio ir Obelių ežerus, Napoleono paslėptus turtus prie Kriaunos upės, bei nugrimzdusią bažnyčią. Aplankėme žydų žudynių vietą ir kapą Antanašės kaime, paminklą Vaičėnų kaime, Dubužės kalną, Visdievių alkakalnį, Antanašės buvusio dvaro sodybos griuvėsius. Svečiavomės pas juostų pynėją Bronislavą Kurklietienę. Antanašės bibliotekoje susitikome su audėja Zita Butėniene ir  apžiūrėjome Ričiardo Gernio piešinių parodą.